Lokaty strukturyzowane

Lokaty strukturyzowane to lokaty terminowe i fundusze w jednym

Coraz bardziej popularnym sposobem lokowania kapitału – także i w Polsce – stają się lokaty strukturyzowane. Czym się charakteryzują i czy są bezpieczne? Warto to wiedzieć, zanim zdecydujemy się na założenie takiej właśnie lokaty. Lokaty strukturyzowane złożone są tak naprawdę z dwóch elementów. Pierwszy to obligacje lub tradycyjna lokata bankowa – tu złożona zostaje większość pieniędzy, jakie umieszczamy na lokacie strukturyzowanej – zwykle około 85%. Dzięki temu lokaty strukturyzowane gwarantują zwrot całej lub większości kwoty, jaką zainwestowaliśmy. Druga część lokaty to opcje lub fundusz – to ten bardziej ryzykowny element, który pozwala na pomnożenie kapitału wielokrotnie, ale wiąże się też z ryzykiem utraty całości kwoty, jaką zainwestujemy. Tu nasze pieniądze inwestowane są na przykład w surowce, indeksy giełdowe czy akcje. Lokaty strukturyzowane na ogół mają dłuższy czas trwania niż lokaty terminowe – przeciętnie 3-4 lata.

Jak wybrać lokaty strukturyzowane

Wybierając najlepsze lokaty bankowe, także lokaty strukturyzowane, warto przejrzeć ranking lokat, a przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze sposobem, w jaki wyliczana jest stopa zwrotu z lokaty, bowiem różne banki korzystają z różnych metod wyliczania. Niekiedy są to skomplikowane wzory matematyczne, które zniechęcają niezaznajomionych z ekonomią klientów do założenia takiej lokaty. Czy to się opłaca i czy na pewno jest bezpieczne? Takie pytanie zadaje sobie każdy, kto zastanawia się, gdzie złożyć swoje oszczędności – na lokacie zwykłej czy strukturyzowanej. W przypadku tej pierwszej, mamy gwarantowany zysk, wynikający z określonego, stałego lub zmiennego, oprocentowania. Zysk nie przekracza na ogół 4-6% w skali roku. Na lokacie strukturyzowanej możemy zarobić kilka razy więcej, ale możemy także stracić. Owszem, w większości przypadków lokaty strukturyzowane gwarantuje zwrot całości wniesionego kapitału po upływie czasu trwania lokaty, ale pieniądze z roku na rok tracą na wartości – obecnie około 1,4% rocznie, bo taki jest próg inflacji w Polsce.

Zanim podejmiesz decyzję, jak zainwestować swoje pieniądze, dobrze jest przejrzeć najnowszy ranking lokat 2014 i poczytać opinie doradców finansowych na temat poszczególnych produktów bankowych. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zainwestowałeś pieniądze rozsądnie i zgodnie ze swoim sumieniem.